Dopłata do różnicy między kosztami a przychodami zakładu z tytułu sprzedaży usług dla mieszkańców
Dotacja przedmiotowa musi być przeznaczona na finansowanie wydatków związanych ze świadczeniem usług przez zakład budżetowy na rzecz mieszkańców, m.in. dopłaty do dostarczania wody czy odbioru ścieków. Nie może być przeznaczona na inne cele.
- Rada miejska planuje ustalić stawkę dotacji przedmiotowej dla zakładu budżetowego (gospodarka komunalna). Chodzi m.in. o środki finansowe na różne zakupy i usługi np. zakup drzew do nasadzeń, ochrona i monitoring obiektów, likwidacja wysypiska śmieci. W założeniu finansowane mają być usługi dokonywane na rzecz gminy a nie mieszkańców. Czy będzie to zgodne z prawem?
Nie.
Skoro w pytaniu mowa o samorządowym zakładzie budżetowym, to tytułem wstępu warto przypomnieć istotę funkcjonowania takiego podmiotu. W tym zakresie stosowne regulacje zawarte są w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. I tak, z art. 16 ust. 1–2 tej ustawy wynika, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego tworzy, łączy, przekształca w inną formę organizacyjno-prawną i likwiduje samorządowy zakład budżetowy. Tworząc samorządowy zakład budżetowy, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa wiele elementów, w tym: nazwę i siedzibę zakładu, przedmiot jego działalności, źródła przychodów własnych zakładu czy terminy i sposób ustalania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta